LOVID, e-kniha zdarma pro YA čtenářky

Celá knížka s kapitolami hned dole. Podívejte se také, jak vznikala a další zajímavosti.

Lovid, kniha Martina Boučková

V květnu 2021 vyhlásilo nakladatelství CooBoo literární soutěž mj. s průvodním textem:

Chtěli bychom contemporary young adult příběh s milostnou linkou, jehož hrdinové se (podobně jako my všichni) musí vypořádat s nepříjemnostmi, které nám tahle pandemie hodila do cesty. Zavřené školy, omezení kontaktů s kamarády, rodinou, s láskou. Život tak trochu online. Nemožnost cestovat. Strach o blízké. Strach o sebe a o to, co vlastně bude s tímhle světem dál. Nechceme žádné apokalyptické vize, chceme příběh mladých lidí o tom, jak s nimi tenhle poslední rok zamával. Co to udělalo s jejich vztahy? Jak se dá vůbec za takových podmínek pěstovat láska a zamilování? A jaké to je žít pořád trochu na internetu?

Instagram LOVID, kniha pro YA

Soutěž jsem objevila sice až v půlce června, ale téma mě zlákalo, a tak jsem se dala do psaní. Příjemným překvapením pak bylo, když se můj rukopis dostal do finále a byl na Humbooku, jmenovaný v pořadí jako druhý z nejlepších. Bohužel ale jiné než první místo neznamená zaručené publikování. Nicméně, po delší době, kdy jsem si i já před pár týdny prodělala covid, a také se blíží Vánoce, jsem se rozhodla dát mladým čtenářům, resp. čtenářkám, které jsou cílovou skupinou, tuto knížku zcela zdarma k přečtení.

Jedná se o rukopis upravený několika revizemi. Neprošel redakční úpravou, takže je možné, že sem tam naleznete nějaké nedostatky. Budu se pokoušet je za běhu vychytávat. Přesto rukopis získal velmi pěkné ohlasy a samotné ocenění v nejlepší trojce na Humbooku také o lecčems vypovídá.

Věřím, že vás také bude bavit. A o čem, že je?

Lovid je vtipný a romantický. Podle požadavků soutěže se odehrává v době, kdy studenti byli doma na online výuce. Takže se vstávalo třeba i pár minut před začátkem hodiny. Rozcuchaní, v pyžamu… Ani na druhé straně kamery často učitelé nevypadali jako ve škole. Rodiče Lucky (16) dostanou nápad: škola a home office bude z chalupy, internet tam funguje. Pro Lucku nejprve pohroma: Na konci světa se jí být nechce. Sblíží se tam však s Filipem a začne se jí tam líbit. O dům vedle ale bydlí Nicky, která se jim bude snažit jejich lásku zničit. Jak to nakonec dopadne?

Ukázka z první kapitoly:

Rozkvetlá jarní louka. Jasné tyrkysové nebe. Naprostý klid. Sedím na měkkém polštáři z bílých květů. Blíží se. Přes sluneční jas mu nevidím do tváře, ale přesto moc dobře vím, kdo to je. Usmívám se, protože mi vůbec nic nemůže zkazit tento okamžik. Slyším jeho hlas: „Ty dnes nemáš školu?“ Cože? Prudce otevřu oči. Byl to jen sen?

Stejný pokoj jako včera a před týdnem a posledních několik let. A podezřelé světlo v místnosti. Rychle mrknu na hodinky.

Jak to že mi nezvonil budík? Křáp jeden, potřebovala bych nový mobil, rozčílím se. Vzápětí mi ale dojde, že takhle bych se k němu určitě chovat neměla. Loni jsem strávila půlku úmorného léta na brigádě v zaprášeném skladu prodejny s prostěradly, povlečením a ručníky, k tomu jsem měla něco ještě našetřeno od Vánoc od babičky, a když jsem si ho pak konečně koupila, projel mnou takový zvláštní skvělý pyšný pocit hřejivého zadostiučinění: bylo to peklo, ale stálo to za to. Ona taková brigáda má hodně do sebe: už druhý den mi došlo, že se ve škole musím fakt učit. Takovou práci bych opravdu celý život dělat nechtěla. Na druhou stranu jsem zase měla neuvěřitelnou radost, kterou jsem nikdy dříve nezažila, a to, že jsem si mohla dovolit Apple za svoje vlastní vydělané peníze! Hned jsem si vyrobila designované pouzdro a nevyšla s novým miláčkem mobilem z baráku dřív, než mi přišlo z e-bay ochranné sklíčko. (…)

Můžete si poslechnout první kapitolu v mém podání: čtu pro vás

KAPITOLY – LOVID, Martina Boučková

error: Content is protected !!